NAŠI ČLENOVIA

obec Michalok

Samosprávny kraj: Prešovský

Okres: Vranov nad Topľou

Región: Zemplín

Počet obyvateľov: 304

Rozloha: 1232 ha

Prvá písomná zmienka: v roku 1363

Starosta: Viera Mihočová

Mobil: 0915 935 458


OBECNÝ ÚRAD

Tel: 057/44229 85

Bystré 98 094 34 Bystré nad Topľou

e-mail: starosta@obecmichalok.sk

Web: www.obecmichalok.sk

História  obce

Predpokladá sa, že sídlisko založil Šoltýs so svojimi usadlíkmi. Najstarší písomný doklad o dedine a kostole pochádza z roku 1332. V listine o deľbe majetku hradného panstva Čičva z r.1363 bola obec zapísaná v tvare ,,MYHALKFALUA,,. Názov obce odvodený od slova ,,MICHAL,, bol neskôr maďarizovaný ,,MIHALKÓ,, a ,,FELSOMIHALYI,,. Z histórie hodno spomenúť aj účasť miestnych obyvateľov na roľníckom povstaní. Vlastníkmi obce od roku 1363 boli Rozgoňovci majitelia panstva Čičva a neskôr ich dedičia. V 17.st. Šóšovci, Čákiovci a zemania, koncom 18.st. Kecerovci a v 19.st. Bujanovičovci. Tunajší obyvatelia sa v minulosti venovali hlavne poľnohospodárstvu. Na prelome 17.- 18. storočia obec patrila medzi stredne veľké dediny.

Pri osídľovaní slovenského územia nemeckým etnikom v roku 1899 bola obec osídlená formou zakúpenia majetkov obce roľníkmi z českého Tachova. Nemecké etnikum malo v obci aj školu, no po II. svetovej vojne došlo k ich vysťahovaniu. V roku 1940 mala obec v doterajšej histórii najviac - 784 obyvateľov. JRD 1.mája bolo založené v roku 1952, kde pracovala väčšina obyvateľov obce.

Pamiatky

  • Praveké sídlisko v lokalitách Chraščice a Koscelný laz, archeologická lokalita z obdobia bronzovej doby. Nachádza sa severozápadne od obce. Lokalita nie je prezentovaná.
  • Rímskokatolícky Farský kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie, jednoloďová baroková stavba s pravouhlým ukončením presbytéria a predstavanou vežou, zo začiatku 18. storočia. Obnovou prešiel v druhej polovici 18. storočia a koncom 19. storočia. Presbytérium je zaklenuté jedným poľom českej placky. Zariadenie pochádza z obdobia okolo roku 1923, na hlavnom oltári sa nachádza baroková socha madony s dieťaťom. Fasády kostola sú členené lizénami a polkruhovo ukončenými oknami s barokovým štukovým dekorom s motívom rokaja. Rokaj sa nachádza aj nad vstupným portálom v podveží. Veža je členená pilastrami a ukončená korunnou rímsou s terčíkom a ihlancovou helmicou.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org

© 2023 MAS Slanské vrchy - Topľa | Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky