ZAUJÍMAVOSTI ÚZEMIA

Soľná cesta

Zdroj: MNL OL S 11-No. 1754, Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára / National Archives of Hungary

Pre územie MAS môžeme soľ a aktivity okolo nej považovať za jednu z mála integrujúcich tém. Okolie Slanských
vrchov je známe ložiskami soli, z ktorých najznámejšie sú v okolí Prešova.Menej známy je výskyt soli v údolí rieky Topľa v okolí obce Soľ. V chotári obce bývali v minulosti slané bažiny a menšie pramene soľanky. Z historických dokumentov vieme, že v roku 1774 tu prebehol geologický prieskum na zistenie možností obnovenia ťažby soli, z čoho vyplýva, že sa tu soľ už v predchádzajúcich obdobiach ťažila.

V obci Soľ dodnes existuje studňa, v ktorej je slaná voda. Slané a minerálne pramene vyvierajú aj na mnohých ďalších miestach v údolí Tople. Týmto údolím viedla v minulosti aj jedna z trás v rámci distribučnej siete soli v 17. až 19. storočí. Trasa začínala na území terajšieho Rumunska a Ukrajiny, v regióne bývalejMarmarošskej župy. Po rieke Tisa sa vyťažená kamenná soľ prepravovala do Tokaja a ďalej na juh do Szolnoku. Vo Veľkých Trakanoch bol prístav, kde bol zároveň aj soľný úrad a sklady soli, odkiaľ sa povozmi vozila kamenná soľ do Solivaru a potom ju už upravenú distribuovali do Bardejova, Humenného, Michaloviec a Trebišova. Trasa sa dotýka Rumunska, Ukrajiny, Maďarska a Slovenska, a tak je výborným motívom na rozvojové aktivity. Túto históriu je možné oživiť a to nielen v rámci rôznych kultúrno - spoločenských aktivít, ale aj na podnikateľskej báze v oblasti cestovného ruchu.

© 2023 MAS Slanské vrchy - Topľa | Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky