NAŠI ČLENOVIA

obec Zámutov

Samosprávny kraj: Prešovský

Okres: Vranov nad Topľou

Región: Zemplín

Počet obyvateľov: 3 203

Rozloha: 4 143 ha

Prvá písomná zmienka: v roku 1399

Starosta: Jozefína Tomášová

Mobil: 0905 837 635


OBECNÝ ÚRAD

Tel: 057/449 63 01, 057/488 47 60

Zámutov 434, 094 15 Zámutov

e-mail: zamutov@zamutov.sk

Web: www.zamutov.sk

História  obce

Obec Zámutov sa v listinách prvýkrát spomína v roku 1402, to však neznamená, že v tom roku bola založená, naopak rôzne listiny potvrdzujú jej dávnejšiu existenciu. Počiatky obce siahajú pred rok 1327.

Z najstaršej listiny, v ktorej sa obec spomína, vyplýva, že vtedajšiemu magistrovi Ladislavovi Rozgoňovi, ktorý bol zemepánom Čičvanského hradného panstva, boli prinavrátené dediny, medzi ktorými bol aj Zámutov. Dovtedy ich vlastnil magister Žigmund Nekčey. Vo vlastníctve rodu Rozgoňovcom sa obec nachádza až do roku 1523, kedy zomrel posledný potomok z rodu Rozgoňovcov. V roku 1523 prešli majetky Rozgoňovcov mužskej vetvy do feudálneho vlastníctva rodu Bathoryovcov, ktorých majetkom sa stal aj Zámutov. Ďalšie zmeny v držbe Zámutova nastali v druhej polovici 17. storočia. Medzi nových majiteľov pribudli Barkóczyovci, neskôr Almássy, Szirmay, Szuľovský, Klobušnický. S poslednými troma je spojená aj jedna z najvýznamnejších udalostí – Východoslovenské roľnícke povstanie v roku 1831.

Smutnú históriu obce Zámutov tvorí obdobie rokov 1830-1831, ktoré je spojené so sedliackym povstaním na Zemplíne. V tomto období sa miestnemu obyvateľstvu žilo veľmi zle. V dôsledku šírenia cholery, narastajúcej chudoby a nesprávneho pochopenia hygienických opatrení (sypanie bizmutového prášku do studní) sa začali v júli 1831 prejavovať prvé náznaky rebélie obyvateľov najprv v okolí Trebišova a neskôr aj v okolí Vranova, kde urobili "poriadok" so svojimi pánmi. Centrom rebélie sa stal práve Zámutov, preto aj dnes mnohí obyvatelia susedných obcí volajú Zámutovčanov rebeliani.

Už od roku 1715 obec bola významná najmä tým, že spomína pivovar, ďalej v 18. storočí sa v Zámutove vyrábali kosy a iné hospodárske náradie. V chotári dobíjali železnú rudu, hnedé uhlie. V pánskom majeri na vyšnom konci obce bol liehovar. Na úpätí Železnej boli založené aj vinice. Obyvateľstvo sa zaoberalo najviac poľnohospodárstvom, ale aj drevorubačstvom, pálením dreveného uhlia, vyrábaním prútených košíkov a metiel. Na zámutovskom potoku boli postavené aj dva menšie mlyny.

Lesy v chotári boli chýrne bohatstvom lovnej zveri. Táto skutočnosť zrejme inšpirovala náruživého nemeckého poľovníka pochádzajúceho z Halle Emila von Scheiblera, ktorý v roku 1911 odkúpil od grófa Condenhového tamojšie panstvo. Asi 1 km západne od obce na Blatinách sa dvíha kopec Bartáková. Tu v nadmorskej výške 412 m si vybral miesto pre svoj kaštieľ. Históriu Zámutovského kaštieľa ukončila II. svetová vojna. Ustupujúce vojsko fašistického Nemecka vtedy už neobývaný objekt nenechalo bez povšimnutia a 6.12.1944 ho vypálilo. Tak zanikol poľovnícky kaštieľ, ktorý bol pýchou celého Zámutova.

Dejiny obce od konca I. svetovej vojny do roku 1948 sa spájajú s menami dr. Prochádzku, manželovu Eugénie a Jozefa Stejskalovcov. Dr. Prochádzak zdedil v roku 1919 po nebohom Scheiblerovi časť majetku, najmä liehovar a 80% pozemkov a lúk, ktoré neskôr 8.2.1933 odpredal Eugénii a Jozefovi Stejskalovi a Vladimírovi Nadvorníkovi. Títo vlastníci zabezpečovali chod liehovaru. Na druhej strane mnoho občanov našlo prácu nielen v liehovare, ale aj na celom hospodárstve uvedených majiteľov.

V roku 1949 boli v okrese Vranov n. T. založené prvé tri roľnícke družstvá a to aj v Zámutove. Vtedajšie JRD v roku 1953 prerušilo dočasne činnosť a v roku 1972 došlo k zlúčeniu JRD Zámutov a JRD Čaklov do JRD s názvom Pokrok so sídlom v Čaklove. V Zámutove bola vybudovaná farma na morky a chov kurčiat. V rastlinnej výrobe sa sústreďovalo na pestovanie obilnín, cukrovej repy a zemiakov. Existujúce pasienky pod Oblou sa využívali na voľné ustajnenie mladého hovädzieho dobytka. Bohužiaľ súčasná ekonomická situácia spôsobila rozpad družstva. V súčasnosti v obci existuje súkromné družstvo AGROKONDOR s. r. o., ktoré sa zaoberá hlavne chovom ošípaných, oviec a pestovaním obilnín.

Pamiatky

  • Rímskokatolícky kostol Ružencovej Panny Márie, jednoloďová neoklasicistická stavba s polkruhovým ukončením presbytéria a predstavanou vežou, z roku 1912. V roku 1996 bolo pôvodné polygonálne presbytérium nahradené modernou dostavbou. Historická časť kostola má plytkú krížovú klenbu. Jeho zariadenie je novodobé. Fasády pôvodnej časti sú členené lizénami a polkruhovo ukončenými oknami. Veža je ukončená korunnou rímsou s terčíkom a ihlancovou helmicou.
  • Evanjelický kostol, jednoloďová neogotická stavba s polygonálnym ukončením presbytéria a predstavanou vežou, z roku 1920. V roku 1988 bol obnovený a bola doplnená sakristia. V interiéri sa nachádza oltár s obrazom Kristus na Olivovej hore. Fasády kostola sú členené oknami s lomeným oblúkom so šambránami. Veža je členená lizénami a ukončená trojuholníkovými štítmi s vlysom s motívom lomeného oblúka a zvonovitou helmicou.

Zdroj: https://zamutov.sk/

© 2023 MAS Slanské vrchy - Topľa | Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky