NAŠI ČLENOVIA
obec Skrabské
![](https://ae12c26446.cbaul-cdnwnd.com/a7077d6f4e2a5de848eefd02b762d0b4/200000198-5ec535ec54/img-5-5.jpg?ph=ae12c26446)
Samosprávny kraj:
Prešovský
Okres:
Vranov nad Topľou
Región: Zemplín
Počet obyvateľov: 765
Rozloha:
1103 ha
Prvá písomná zmienka:
v roku 1321
Starosta: Emil Rybnický
Mobil:
OBECNÝ ÚRAD
Tel: 057 / 44 91 173
094 33, Skrabské č. 78
Email: ocuskrabske@gmail.com
Web: www.obecskrabske.sk
História obce
Skrabské sa prvýkrát spomína v listine z 1. mája 1321, ale nepochybne existovala už omnoho skôr. V 14. storočí sa Skrabské spomína ako súčasť hradného panstva Čičava.
V 15. storočí sa panstvo Čičava rozdelilo na menšie územné
celky a tak vznikli panstvá Čičava, Vranov nad Topľou a Skrabské.
Centrom správy panstva Skrabské bol kaštieľ, v ktorom od 15.storočia
sídlila jedna vetva rodiny z Rozhanoviec.
Sídlom panstva bol hrad v Skrabskom, pri ktorom sa koncom 16. storočia spomínajú aj majerské budovy. Hrad začali Rozgoňovci stavať pravdepodobne v polovici 15.storočia. Kamenný kaštieľ počas 17. storočia sa dostal do takého zlého stavu, že ho už neopravovali, ale namiesto neho postavili pre účely správy panstva novú budovu.
V Skrabskom bol mlyn, do ktorého chodili mlieť aj sedliaci z okolitých dedín. Monopol na prevádzkovania mlyna mal zemepán, ktorý ho zvyčajne prenajímal. Za zomletie poddaní nechávali čiastku obilia v mlyne, z neho išla časť na osobnú spotrebu mlynára a časť pre zemepána. V roku 1623 žilo tu 12 poddanských domácností. Postupne, v dôsledku neusporiadaných politických pomerov, povstaní a vojen obyvatelia chudobneli.
V chotári obce boli už oddávna známe náleziská kvalitného kameňa. Prvé správy o kamennej bani pochádzajú ešte z konca 17. storočia. Cementáreň, ako jednu z prvých svojho druhu u nás, postavil Jozef Benczúr už čoskoro po príchode do Skrabského, v roku 1856. Vyrábal v nej najprv romanský a neskôr kvalitný portlandský cement.Pamiatky
- Praveké sídliská, archeologické lokality z obdobia od doby bronzovej po dobu rímsku. Osídlenie plynule pokračovalo do obdobia stredoveku do 15. storočia. Nachádzajú sa v juhozápadnej a východnej časti obce. Lokality nie sú prezentované.
- Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána, jednoloďová neskorobaroková stavba s pravouhlým ukončením presbytéria a predstavanou vežou, z roku 1753. Stojí na mieste zaniknutého hradu. V interiéri sa nachádza murovaná empora. Zariadenie je zo začiatku 20. storočia. Fasády kostola sú členené lizénami a segmentovo ukončenými oknami s profilovanými šambránami a klenákmi. Veža je členená kordónovou rímsou a ukončená ihlancovou helmicou.
- Neskoroklasicistická kúria, jednopodlažná dvojtraktová stavba na pôdoryse obdĺžnika z polovice 19. storočia. Úpravami prešla na začiatku 20. storočia. Fasády sú členené pilastrami a oknami so šambránami a rímsovými frontónmi.
- Náhrobok továrnika J. Bencúra (1806-1886), neoklasicistický obelisk z roku 1886. Nachádza sa na miestnom cintoríne.
Zaujímavosti
Portlandský
cement, ktorý sa vyrábal v miestnej cemntárni postavenej Jozefom Benczúrom
bol r. 1868 na výstave v Pešti vyznamenaný zlatou
medailou.
Ako pozostatok ťažby suroviny pre miestnu cementáreň sa okraji obce nachádza dávno opustený, spodnou vodou zaplavený lom, v ktorom sa v minulosti ťažili vápenité sliene. Dnes je kameňolom, resp. jazero, na ktoré sa premenil, obľúbeným miestom turistov z blízkeho okolia. Vyznačuje sa nádhernou tyrkysovou vodou, čo v spojitosti s prírodou, ktorá ho obkolesuje, vytvára romantickú scenériu pripomínajúcu americký "divoký západ". Voda v lome je čistá a v lete sa využíva i na kúpanie (avšak len na vlastné riziko).
Zdroj: https://sk.wikipedia.org